Od čtvrtka 9. května do neděle 12. května 2019 bude Výstaviště v Holešovicích zaplněno světovou literaturou. Zajděte si na 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, který letos nabídne výjimečné setkání s dvěma významnými spisovateli oceněnými Nobelou cenou za literaturu.

Jedinečná možnost potkat se s Hertou Müllerovou a Mariem Vargasem Llossou na Světě knihy Praha (), který právě nyní odstartoval je vyvrcholením několikaletého jednání, které stálo organizátory mnoho usilí. Účast bezesporu spisovatelských hvězd, jejich tvorba překročila za hranice domovských zemí, jak dokládá i Nobelova cena za literaturu patří mezi literární událost roku.

Milovnici knih a čtenáři budou mít příležitost se potkat s těmito osobnostmi nejen na na debatách, ale i díky novým překladům jejich děl, které k příležitosti 25. Světa knih vycházejí. Nakladatelství Argo připravilo Llosovy romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové, v nakladatelství Bourdon pak vychází v překladu Ivety Gonzálesové autobiografický román Volání kmene K dříve přeloženým knihám Herty Müllerové přibude titul Liška lovec (Der Fuchs war damals schon der Jäger). Na pulty ho uvádí Mladá fronta v překladu Radky Denemarkové.

Pestrobarevná kultura Latinské Ameriky

Pro letošní 25. ročník je klíčové téma Paměť a vzpomínky.  Tyto dvě slova často ve svých dílech využívají autoři Latinské Ameriky. Tato země se stává čestným hostem jenž přiveze literaturu spolu s pestrobarevnou kulturou. Tvorbu zámořského regionu osobně představí Rodrigo Fresán, Mariana Enríquezová, Álvaro Enrigue, David Unger, Luis Fayad a Francisca Cárcamová. Latinskoamerickou literaturu navíc v programu veletrhu obohatí možnost poznat tamní kultury, a to v podobě výstavy, filmové projekce, koncertů či ochutnávky exotické kuchyně.

Na každého návštěvníka, vášnivého čtenáře čeká bohatý a kvalitním program, který nabízí výběr z více než 600 pořadů. Program je natolik obsáhlý, že nechybí možnost být součástí besed, autogramiád, setkání, workshopů, křtů a předčítání vybraných děl.

Nechybí věhlasná jména evropské literatury

Ze současné evropské literatury naváže na hlavní téma Paměť a vzpomínky španělský spisovatel Javier Cercas a airský prozaik Johna Banvillea, který je nositele ceny Man Booker Prize. Zúčastní se i špička francouzské detektivního žánru Bernard Minier a „trio“ hvězdných autorů thrillerů – Roberta Bryndzu, Tima Weavera a zmiňovaného Bernarda Miniera. Dále nebudou chybět díla od  Alaina Finkielkrauta a rakouského literáta Roberta Menasseho.

Letošní novinkou je nový pavilon pod názvem Café Evropa. Tématický pavilon je vyhrazen k debatám o evropské literatuře i myšlení. Svět knihy Praha chce tímto projektem akcentovat příslušnost české literatury a kultury k evropskému kulturnímu i myšlenkovému prostoru.

Propojení dětí se zábavou a literaturou

Nemusíte se bát vyrazit s dětmi. Pro děti je připravený speciální pavilon Rosteme s knihou a různorodý program v podobě divadelních představení, besed a autogramiád s autory dětských knih, tvořivé dílny, čtení pohádek, interaktivní příběhy a mnohem více.

Vstupenky na Svět knihy Praha 2019 je možné zakoupit a nebo přímo na místě v areálu Výstaviště Holešovice.

Zdroj fotografií: archiv Svět knihy Praha, Stephanie von Becker (fotografie Herta Müller) a Lisbeth Salas (fotografie Mario Vargas Llosa).

comments


Lifestyle
Miroslav Rajtr
Author: Miroslav Rajtr

Podpořte autora
Starší příspěvky:
Chanel ve spolupráci s Pharellem Williamsem

Není novinkou, že Pharell Williams má ke značce Chanel velmi blízko a již několikrát s ní navázal spolupráci. Nyní však...

Zavřít