Zanedlouho se koná šestý ročník Signal festivalu a tentokrát se mimo Vinohrad a centra rozsvítí také Karlín. Návštěvníci se mohou těšit na světelné, statické, site – specific, 3D i interaktivní instalace, projekce a videomappingy. Za pět let své existence přilákal festival více než 1,5 milionu diváků a stal se nejvýraznějším producentem nového umění v České republice. Letos se koná od čtvrtka 11. října do neděle 14. října. Přijdete se podívat?

Signal festival pravidelně probíhá již od roku 2012 a patří tak již neodmyslitelně k pražskému podzimu. Díky jedinečnému propojení umění, městského prostoru a moderních technologií je jednou z největších kulturních událostí v České republice. Slavnostní zahájení se uskuteční ve čtvrtek 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí. Poté bude možné užít si festival až do neděle 14. října, vždy od 19 do 23 hodin.

Festival během tří dnů představí 24 uměleckých instalací tuzemských i zahraničních umělců v celkem osmi městských částech Prahy na třech hlavních festivalových trasách – jako obvykle to jsou Vinohrady a centrum, nicméně letošní novinkou je Karlín. „Chceme lidem ukazovat nová místa, a proto je letos nově zavedeme také do Karlína. Sem jsme přesunuli také 3D videomapping, který bude nově promítán v Kasárnách Karlín,“ řekl ředitel festivalu Martin Pešta.

Festival v sobě spojuje jedinečným způsobem vizuálně atraktivní díla s náročnými instalacemi mezinárodní kvality a díky tomu oslovuje širokou i odbornou veřejnost. Za uplynulých pět let zhlédlo festival přes 1,5 milionu diváků. A není se čemu divit. Díky podpoře nových uměleckých děl je Signal festival respektovanou platformou i v mezinárodním měřítku a vyhledávaným místem pro seznámení se s nejnovějšími projekty oboru. Z celkového počtu 120 instalací bylo 80 vytvořeno právě pro Signal festival, a to autory českými i umělci z 22 zemí světa. Letos organizátoři očekávají okolo 500 tisíc návštěvníků.

Navíc datum festivalu se výrazně blíží k datu výročí vzniku samostatné Československé republiky, proto bude festival věnován právě jí. „Festival si letos poprvé vybral společné téma, které je reakcí na výročí 100 let od založení republiky. Více než o uplynulé století se však zajímá o 100 let, které má společnost před sebou. Díky tomuto tématu jsme se v programu zaměřili na české umělce. Pro šestý ročník festivalu vznikne 16 českých děl, ať už od známých autorů nebo mladých nadějných umělců, které pro veřejnost objevuje programová rada. V zahraničí jsme vsadili na významná jména, jako je Francouz Romain Tardy, který oživí Karlínské náměstí nebo Švýcar Zimoun, který rozezní Hauch Gallery svou monumentální instalací. Ze zahraničí do Prahy míří vystavovat celkem 8 vizuálních umělců z 6 zemí,“ vysvětlil programový koordinátor festivalu Matěj Vlašánek.

Festival má také zajímavý doprovodný program, který je zaměřen na hudební složku. Signal spojil síly s nejvýraznějším hudebním festivalem podzimní Prahy – Struny Podzimu, a vznikl tak projekt Organik v kostele U Salvátora. Ten v sobě spojí živé vystoupení na kostelní varhany se světelnou kinetickou instalací. Druhým projektem doprovodného programu bude akce CAMP Signal, který nabídne rozhovory  s autory instalací letošního ročníku.  Na rozhovory navážou rozličná audiovizuální živá vystoupení českých i zahraničních umělců, která divákům představí různé přístupy k vizualizaci hudby.

Financování festivalu tvoří podpora dotačních programů, zejména Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva kultury a zapojených městských částí, dále partnerství s komerčními subjekty a výnosy z vedlejší činnosti festivalu. Většina děl bude umístěna ve veřejném prostoru, umělecké světlo rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. Pět děl bude přístupné za poplatek v galerijní zóně. Známé české autory, jako je Ivan Kafka, Epos 257, Michal Škapa, Lukáš Rittstein, Pavel Karous či 3dsense, doplní mladí talentovaní umělci vybraní z grantové výzvy SIGNAL CALLING.

Kam vyrazit při Signal festu:

Trasa Karlín – Tato nová trasa nabídne pět instalací od výrazných českých i zahraničních autorů. Hned na začátku čeká diváky 3D audiovizuální mapping Biofilms inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů, instalaci chystá kreativní studio z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla. Trasa vede do Hauch Gallery, kde švýcarský umělec Zimoun představí své dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Připravuje se také projekce na budovu Main Point Karlin, kterou oživí české uskupení Hyperbinary projekcí s názvem Wave. Karlínskou trasu zakončí instalace Francouze Romaina Tardyho Future Ruins, která je  inspirovaná architekturou místního kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Trasa Centrum – Naproti Karlínu je trasa v centru již známá. Nabízí osm světelných instalací, jednou z nejzajímavějších je Nebe na zemi Richarda Loskota a UAII Studia, kterápřenese ve dvoraně Clam – Gallasova paláce návštěvníky do oblak, přímo do epicentra silné bouřky. Na Staroměstském náměstí Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein chystají filmovo – sochařský  objekt s názvem Paralelně spolu, což je metafora současného světa, kde se vyspělé technologie střetávají se starověkými kulturami, základem instalace je podélně rozříznutý automobil. Dále dílo Ivana Kafky O stádnosti/Zjevná stádnost, tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou, odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a jeho manipulativnost. To bude umístěné na Ovocném trhu.

Trasa Vinohrady – V této oblasti se objeví sedm různorodých instalací a nebude chybět tradiční videomapping na náměstí Míru. Německý kreativní label Ruestungsschmie.de chystá videomapping na fasádě kostela sv. Ludmily, který se zabývá otázkou, co očekáváme od budoucnosti. Nezisková organizace Obraz bude v sadech Svatopluka Čecha poukazovat na problém  udržitelnosti a ekologie. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude připravena dystoptická instalace Hlidka 2,1/18. Žižkovská část trasy zavede návštěvníky do raně barokního Atria, kde Michal Škapa představí neonové objekty Zjevení a Vlajka (instalace zůstane v prostorách do února 2019). A v Riegrovýh sadech připravilo české uskupení _Stroy utopickou budoucnost street artu v příštím století.

Satelity – Chystají se čtyři satelitní instalace, které se vymykají hlavním trasám.  Rozsvítí vybraná místa v Dejvicích, na Letné, Andělu a Pankráci. Například Na Knížecí lidé objeví barevnou projekci na mozaiku z 269 dopravních značek sesbíraných z pražských ulic, dílo Retroreflexe od Epose 257. Návštěvníci budou moci dokonce tuto instalaci sami ovládat.

Galerijní zóna – Tato zóna povede skrze Colloredo – Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam – Gallasův palác, Hauch Gallery a Bar/ák – dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Návštěvníci se mohou těšit na světelná díla, jenž budou využívat těchto prostor. Vstupné do všech pěti míst Galerijní zóny bude 170 korun pro dospělé a 100 korun pro studenty a seniory. Poplatkem 50 korun bude podmíněn také vstup na 3D audiovizuální mapping v Kasárnách Karlín.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4

comments


Lifestyle
Author: Tereza Čaladi

Podpořte autora
http://buysteroids.in.ua
Starší příspěvky:
Diamanty z nové kolekce Cartier se vzpírají konvencím

Diamanty jsou nejlepšími přáteli každé ženy. Nezapomenutelná věta, která vyšla z úst ikonické Marylin Monroe ve filmu Pánové mají raději...

Zavřít